Binzet: Yasak, Adıyaman'daki Tütün Satışını Düşürecek - AdiyamanAktuel.Com - Tarafsız Değiliz, Halkın Tarafıyız
Pazar, 05 Temmuz 2020 17:27

Binzet: Yasak, Adıyaman'daki Tütün Satışını Düşürecek

CHP Adıyaman İl Başkanı Burak Binzet, "Yurt dışından milyonlarca dolar ödenerek sigara alınırken Adıyaman tütünü satanlara ise ceza veriliyor. Yerli üretim varken AK Parti iktidarı neden yurt dışından ithal ediyor?"

CHP Adıyaman İl Başkanı Mehmet Sırrı Burak Binzet, yaptığı yazılı açıklamada, yasağın Adıyaman'daki tütün satışını düşüreceğini kaydetti.

Adıyaman'ın tütün üretiminde önde gelen bir illerden olduğunu anımsatan Binzet, vatandaşların bu işten para kazanarak evlerine ekmek götürdüğünü ifade etti. AK Parti iktidarının seçimlerden önce Adıyaman’da tütün yasağını kaldırarak, tütünü yasal hale getireceği sözünü verdiğini hatırlatan Binzet, şu ifadelere yer verdi: "Ancak 2017 yılına baktığımızda yine AK Parti tarafından getirilen bir teklifle tütün üretiminin bitirecek bir yasa değişikliği yapılmıştı. Buna karşı Adıyaman halkı tepki göstererek meydanlara çıkmıştı. Bunun üzerine o dönemin başbakanı Binali Yıldırım tütündeki sorunu çözecekleri sözünü vermişti. Ancak geldiğimiz noktada görüyoruz ki AK Parti iktidarı yine verdiği sözleri tutmamıştır. Üstüne üstelik getirdikleri yasaklar ile Adıyamanlı vatandaşlarımızı zor duruma düşürmüşlerdir. Getirilen yasaklar ile tütün satışında yüzde yetmişler de seksenlerde alma meydana gelecektir. Bu da esnafımızı olumsuz yönde etkilemiş olacak."

"İktidar neden yurt dışından ithal ediyor"

Binzet, "Pandemi döneminde zaten zor günler yaşayan tütün satıcılarının bir de bu şekilde yasaklar konulması ile birçoğu işsiz kalacaktır. Üretici de çiftçi de kaygılıdır. Türkiye'de sigara içiliyor buna izin var, yurt dışından milyonlarca dolar ödenerek sigara alınırken Adıyaman tütünü satanlara ise ceza veriliyor. Yerli üretim varken AK Parti iktidarı neden yurt dışından ithal ediyor? Bunu anlamak mümkün değil. Bu şekilde devam ederse bir çok esnafımız işsiz kalacaktır." ifadelerini kullandı.

"Verilen sözler yerine getirilmeli"

AK Parti Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın’ın daha önce verdiği sözlere de değinen Binzet, açıklamasını şöyle tamamladı: 26 Haziran 2020 tarihinde Mecliste kabul edilen, AK Parti Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın’ın da evet oyu verdiğini ancak daha önce ki açıklamalarında şu ifadeleri kullanmıştı, 'geçmişten beri bir gram satışının dahi yasak olduğu sarmalık tütünü kaçak olmaktan çıkarıyor, yasal hale getiriyoruz. Tütün üreticileri tarafından kurulacak kooperatifler aracılığı ile sarmalık tütün üretimini ve satışını ilgili yönetmelik ile tamamen serbest hale getiriyoruz. Bununla birlikte; kurulacak kooperatiflere bölgede yetişen tütünlerin alınması, işlenmesi ve değerlendirilmesi ile bu amaçla kurulacak tesislere büyük kolaylıklar sağlayacağız." demişti. Nerde kaldı bu sözler?"

Okunma 871 defa

Yorum Ekle

Bu yazının tüm hakları adiyamanaktuel.com'a aittir. "www.adiyamanaktuel.com" biçiminde bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©