HDP Adıyaman İl Örgütü, Sivas’ta Yaşamını Yitirenleri Andı - AdiyamanAktuel.Com - Tarafsız Değiliz, Halkın Tarafıyız
Perşembe, 02 Temmuz 2020 15:33

HDP Adıyaman İl Örgütü, Sivas’ta Yaşamını Yitirenleri Andı

Adıyaman’da HDP Adıyaman İl Örgütü Sivas Katliamında yaşamını yitirenleri yaptığı basın açıklamasıyla andı. Basın açıklamasında konuşan HDP Adıyaman İl Eşbaşkanı Zeliha Karınca,”Bu katliamda ölenleri rahmetle ve minnetle anıyoruz” dedi.

Sivas katliamı 27’nci yıl dönümü vesilesiyle Türkiye genelinde yapılan eylem ve etkinliklerle yaşamını yitirenler anılıyor. Aynı amaçla Adıyaman’da Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adıyaman İl Örgütü parti binası önünde basın açıklaması yaptı. Açıklama sırasında yurttaşlar sık sık “Sivası’ı unutma unutturma” “Sivas’ın ışığı sönmeyecek” “Gün gelecek devran dönecek katiller halka hesap verecek” sloganları attı.

Yapılan basın açıklamasında basın metnini HDP Adıyaman İl Eşbaşkanı Zeliha Karınca okudu.

Failler Serbest Bırakıldı

“Pir Sultan Abdal Derneğinin düzenlediği etkinliklerin yapıldığı Kültür Merkezi önüne 2 Temmuz 1993 Günü Cuma Namazından çıkan caniler yürüyüş düzenlediler” diyen Karınca şöyle devam etti; “Hiçbir engellemeyle karşılaşmayan bu canilerin sayısı akşam saatlerinde 15.000’i buldu. Madımak Oteli önünde biriken bu kitle önce otel önündeki araçları yaktılar daha sonra oteli ateşe vererek 33’ü sanatçı yazar, şair ve iki otel görevlisi olmak üzere 35 canı yakarak vahşice katlettiler.Dönemin Başbakanı Tansu Çiler olaydan sonra ‘Otel dışındaki halkımız zarar görmemiştir’ diye bir açıklama yaparak adeta bu olayı gerçekleştirenleri iman yolluyla kutlamıştır. Bu katliamın sorumluları dönemin devlet güvenlik mahkemelerinde usulen yargılandılar ve dava savsaflanarak uzatıldı sonuçta dava zaman aşımı nedeniyle düşürülerek failer serbest bırakıldı” dedi.

”Halk Olarak Durumun Takipçisi Olacağız”

“13 Mart 2012 Tarihinde dönemin Başbakanı Erdoğan davanın zaman aşımı nedeniyle düşürülmesini ‘ Milletimiz ve ülkemiz için hayırlı olsun’ şeklinde değerlendirmiştir” ifadelerini kullanan Karınca şunlara vurgu yaptı; “Davanın zaman aşımı nedeniyle düşürülmesini isteyen karanlık güçler olmuştur. Davanın bu şekilde sonuçlandırılmış olması olayın kendiliğinden gelişmediğini karanlık güçler tarafından organize edildiğinin göstergesidir. Bizler bu ülkenin vatandaşlarını; düşünceleri, yaşayış tarzları, inançları ve aidiyetleri üzerinden bir kısmının suçlu bir kısmının ise bunları ortadan kaldırması üzerine ayrıştırılmasını kabul etmiyoruz, anlamıyoruz, alışmak istemiyoruz. Geleceğimiz olan gençlerimize bunların normal görmeleri önünde engel olacağımızı bildirmek istiyoruz. Biz halk olarak durumun takipçisi olacağız, unutmayacağız, unutturmayacağız. Bu katliamda ölenleri rahmetle ve minnetle anıyoruz” diye konuştu.

Basın açıklaması alkışlar ve sloganlarla sona erdi.

Okunma 173 defa

Yorum Ekle

Bu yazının tüm hakları adiyamanaktuel.com'a aittir. "www.adiyamanaktuel.com" biçiminde bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©