100 Milyon Yıllık Salyangoz Fosili Bulundu - AdiyamanAktuel.Com - Tarafsız Değiliz, Halkın Tarafıyız
Salı, 09 Şubat 2021 11:41

100 Milyon Yıllık Salyangoz Fosili Bulundu

Adıyaman'da, bir çiftçi tarafından yaklaşık 100 milyon yıllık olduğu tahmin edilen salyangoz fosili bulundu.

Adıyaman'da, bir çiftçi tarafından yaklaşık 100 milyon yıllık olduğu tahmin edilen salyangoz fosili bulundu. Yapılan incelemede fosilin 70-100 milyon yıl arasında olduğu tespit edildi.

Merkeze bağlı Rezip köyü kırsalında çiftçi Mehmet Kaçar salyangoz fosiline rastladı. Kaçar, bulduğu fosili diğer köy sakinleri ile Adıyaman Müze Müdürlüğü'ne teslim etti. Burada uzmanlarca yapılan incelemede fosilin en az 100 milyon yıllık ve bir salyangoza ait olduğu belirlendi.

"Adıyaman ilinde çokça rastlanan bir fosil gurubudur"

Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, merkeze bağlı Rezip köyü kuralında 70 ile 100 milyon yıllık olduğu salyangoz fosili müzeye teslim edildiğini söyledi.

Adıyaman'da çok rastlanan bir fosil türü olduğunu belirten Alkan,"İlimiz Kayatatepe Rezip köyünde Mehmet Kaçar getirdiği fosil, yaklaşık olarak 70 -100 milyon yaşayan Ammonit fosili olarak görmekteyiz. Bu fosil Adıyaman ilinde çokça rastlanan bir fosil gurubudur. 70 -100 milyon yıl arası yaşadığı tahmin ediliyor."dedi.

Okunma 3035 defa

Yorum Ekle

Bu yazının tüm hakları adiyamanaktuel.com'a aittir. "www.adiyamanaktuel.com" biçiminde bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©