Rektör Önce Görevini Yapsın - AdiyamanAktuel.Com - Tarafsız Değiliz, Halkın Tarafıyız
Cuma, 07 Eylül 2012 17:36

Rektör Önce Görevini Yapsın

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Mustafa Talha Gönüllü’nün Kahta Meslek Yüksek Okulunu “Vınn diye alırım” sözleri İlçede yediden yetmişe herkesten büyük tepki  aldı.

Edinilen bilgilere göre Kahta İlçesinde yapılan Meslek Yüksek Okulunun yeni binasının sorunlarını çözemeyen Rektör Gönüllü, hırsını Kahtalılardan, siyasetçilerden ve bürokratlardan almaya başladı. Herkesi suçlamaya başlayan rektör Gönüllü, suçlamalarla da yetinmeyip tehditler de yağdırmaya başladı. MYO Binasının bazı sorunlarının çözümünü üniversitenin dışında isteyen Gönüllü, bu sorunların çözülmediği takdirde Kahta MYO’nu ilçeden VINN diye alacağı tehdidinde bulunmayı de ihmal etmiyor.

“Vınn Diye Alırım”

Meslek Yüksek Okuluna Adıyaman Üniversitesinin bütçesinden harcama yapmayan Rektör Mustafa Talha Gönüllü, her ortamda Kahtalıların duyarsızlığını dile getiriyor. Üniversiteye yıllarda beri bağışta bulunan, Üniversiteye binek aracı alan, minibüs alan, bina tahsis eden, arsa ve arazi  hibe eden Kahtalıların yaptıklarını görmemezlikten geliyor. MYO’nun yolunu Kâhtalıların yapmasını istiyor. Suyunu Kâhtalıların getirmesini istiyor. Elektriğini Kâhtalıların getirmesini istiyor. Yurt binasının yeri için Kâhtalıların arsa hibe etmesini istiyor. Kısacası Rektör, Kahta MYO’nu bir hayır alan kurum gibi görüyor. Üniversitenin ödenekleri hiç yokmuş gibi davranıyor. Dahası var. Şunu yapmazsanız, bunu yapmazsanız, MYO’unu Vınn diye Kahta’dan alırım,  diye tehdit etmeyi de ihmal etmiyor.

Şah mısın, Padişah mısın ?

Rektör Mustafa Talha Gönüllü’nün Kahta Meslek Yüksek Okulu ile ilgili görüşlerine en büyük tepki Kommagene Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Haci Bozkurt’tan geldi. Gönüllü’nün ” Meslek Yüksek Okulunu Kahta’dan Vınn diye alırım, söylemini değerlendiren Bozkurt, rektöre sert tepkisini şöyle dile getirdi: ” Adıyaman Üniversitesi Rektörü Mustafa Talha Gönüllü’nün söylediği iddia edilen bu cümleyi kendilerine hiç yakıştıramadım. Yıllarını eğitime vermiş ve kariyer yapmış bir üniversite Hocasının söyleyeceği bir cümle değildir. Çünkü MYO’nu bir rektör kendi başına Vınn diye getiremez ve vınn diye de götüremez. Rektör Gönüllü kendi başına sanki ferman çıkarıyor. Oysaki; Rektör Gönüllü, ne şah’tır ne de padişah’tır. Keyfine göre ferman çıkaramaz. Kanun var, yönetmelik var. Söylediği cümle Adıyaman Üniversitesi Senatosuna, YÖK’e, Adıyaman siyasetçilerine, Adıyaman Milletvekillerine ve Bakanlar Kuruluna ve Kahta Halkına büyük bir saygısızlıktır. Üniversiteler, Fakülteler, Meslek Yüksek Okulları bildiğim kadarı ile YÖK’ün ve Bakanlar Kurulunun kararları ile açılır veya kapatılır. Vatandaş Memo’nun kullanabileceği bu cümleyi bir üniversite rektörüne yakıştıramadım. Rektörün kullandığı bu cümle için muhatabı olan herkesten özür dilemesi gerekir. Üniversite ve Kahta Meslek Yüksek Okulu ve Rektör ile ilgili geniş bir açıklamayı daha sonra yapacağım” diye açıkladı.

Rektör Önce Görevini Yapsın

Rektör Gönüllü ile bazı bürokrat ve siyasetçiler arasındaki anlaşmazlıklar nedeni ile Gönüllü’nün Kahta İlçesine üvey evlat gözü ile bakmaya başladığını kaydeden Kahtalı vatandaşlar, rektörü görevini yapmaya davet etti. Kâhtalılar, ” Rektör Gönüllü Kahta İlçesine hiç bir şey yapmamıştır. Geldiği günden beri Kahta İlçesine ne yapmışsa buyursun açıklasın. MYO yeni binası aylardan beri bitmiş durumdadır. Bina henüz eğitime hazırlanmadı. Rektörümüz işini yapacağına kafayı ilçedeki bürokratlara ve siyasetçilere takıyor. MYO’lunun sorunlarını çözmek Rektörün görevidir. Kaymakamın, Belediye Başkanının, Valinin, Milletvekilinin veya bir başkasının görevi değildir” diye tepki gösterdiler.

Okunma 4791 defa

5 yorum

 • Yorum Linki Erdal Perşembe, 20 Eylül 2012 11:43 yazan Erdal

  Acaba Adıyaman da gazeteciyim diye geçinenlerden kaçı "Basın Yayın ve Gazetecilik" mezunu. Hadi ondan vazgeçtim kaç tanesi üniversite mezunu. Meşhur bir söz vardı "ağzı olan konuşuyor". Bizim Adıyaman da da eli kalem tutan gazeteciyim diye ortada geziyor. İçlerinde tabiki işini iyi yapanlarda var ama 3-5 kişiyi geçmez. Diğerleri eski kaldırım mühendisleri. Yıllarca boş gezmiş, hiç bir baltaya sap olamamış adamlar şimdi hep gazeteci olmuşlar. Yazdıkları yazılar imla hataları ile dolu. Devrik cümleler, anlamsız cümleler almış başını gidiyor. Etkili, akıcı, ilgi çekici bir anlatımları yok. Aslında bunların olmasını beklemekte yanlış olur, çünkü adamlar bu işin eğitimini almamışlar. Bildikleri tek şey çamur at izi kalsın. Eskilerin şöyle bir sözü vardır. "Ekmeği ekmekçiye ver bir ekmekte üste ver" derler. Yani sözün özü gazetecilik bir meslektir. Hemde çok önemli ve saygın bir meslektir. Öyle hobi olsun diye gazetecilik yapılmaz. Ya bu işin eğitimini alıp adam gibi gazetecilik yapın, yada hiç yapmayın. Çünkü elinize yüzünüze bulaştırıyorsunuz, kendinizi de Adıyamanı da rezil ediyorsunuz.

  Raporla
 • Yorum Linki cem özgül Pazartesi, 10 Eylül 2012 18:37 yazan cem özgül

  ''Adıyaman Üniversitesi, 2006 yılında; 3 fakülte, 2 enstitü, 1 yüksek okul ve 4 meslek yüksek okulunda toplam 72 akademik-idari çalışan, 3.000'e yakın öğrenci ve 1.5 Milyon TL bütçe ile kuruldu.

  Bugün Üniversitemiz; 7 fakülte, 2 enstitü, 2 yüksekokul, 1 Devlet konservatuarı, 2 araştırma merkezi ve 5 meslek yüksekokulunda toplam 1000'e yakın akademik-idari çalışan, 15.000'e yakın öğrenci ve 80 Milyon TL bütçe ile hizmet vermektedir.
  benim bildiğim daha fazlası var eksiği yok beyler elinizi vicdanınıza koyun çevre mühendisliğinde tercihde birinci oldu allah aşkına elinizi vicdanınıza koyun ben bu cahil halimle anladım dengir fırata gelince o bence barzani ve ahmet türk ile konserdeki resminin hesabını kahta halkına versin sonra

  Raporla
 • Yorum Linki arif avcı Pazartesi, 10 Eylül 2012 15:13 yazan arif avcı

  Nedense bu yiyici takımının yıldızı yeni rektörle bir türlü barışmadı. Bence rektör Gönüllü son derece dürüst güvenilir ve çalışkan birisi. devletin tek kuruşunu boşa harcamadığı için bazılarına yaranamadı. akp den tasfiye edilmiş bazı siyasetçi kırıntıları bu gün kalkmış rektörü eleştiriyorlar. halkımız o siyasetçilerin kimlerle dirsek teması içerisinde olduklarını kimler için çalıştıklarını çok iyi biliyor. Burdan gazetecilerimize sesleniyorum lütfen tarafsız yayın yapsınlar kimsenin değil vicdanlarının sesini dinlesinler.

  Raporla
 • Yorum Linki erdal yetkin Pazartesi, 10 Eylül 2012 14:47 yazan erdal yetkin

  Kardeşim rektör daha ne yapsın. Yeni MYO binasını tamamlatmış herşeyi hazır. buranın yolunuda mı üniversite yaptıracak. Suyunu elektriğini alt yapısınıda mı üniversite yaptıracak. Hangi üniversite bunları yapmış ki adıyaman üniversitesinden bunu bekliyorlar. Bu Kahtanın belediye başkanı yokmu kaymakamı yokmu özel idaresi yokmu alt yapı hizmetlerini onların yapması gerekir. Bu her yerde böyledir. Hayatında üniversite görmemiş adamlar kalkmış rektörü eleştiriyor. Herkes haddini bilmeli.

  Raporla
 • Yorum Linki H.öz.. Pazartesi, 10 Eylül 2012 08:24 yazan H.öz..

  ya kardeşim bu nasıl bi anlayış...adam yanlışmı düşünüyor yapın alt yapısını diğerini bize bırakın ..doğru olanda bu..bu kadar art niyetli haber yapılrmı yavvvv..bu adıayaman milletinin karekteristik özelliği olmuş.. çalışan doğru dürüst adam yaranmaz bu adıyamana ..bu millete çalan çırpan yolsuzluk yapan..işin hakkını vermeyen insanlar mı layık. yazık size yavvv.baş hekim H.Mehmet İnan ve ekibi kendi kurumlarını nasıl devr aldılar nerelere getirdiler,,bu özveri ile yapılan bir iş..doğru ve dürüst çalışmakla mümkün.ama ne yaptılar baş hekimlik seçim sürecinde nerdeyse adamın tüm yaptıklarını hiçe sayıp bir çırpıda sileceklerdi..bu rektörde çalışıyor didiniyor adıyaman için bi şeyler yapıyor..attığınız şu başlığa bakın, ne kadar ayıp 'rektör işini yapsın''mış ..önce siz basın olarak işinizi dürüst yapın ,öyle menfaatleri gerçekleşmeyen kimselerin gazına gelipte bu adıyamanın değerlerinin çalışma şevklerini kırmayın...şu anda adıyamanda görev yapan başhekim H.Mehmet İnan,Rektör Talha Gönüllüde,,Servet Kölgeler; de hepside doğru dürüst çalışkan ,adıyaman için elini taşın altına koyan insanlar..basın olarak bu adamlara destek olacağınıza köstek olmayınnn...şu hacı bozkurt a bakın gazteciler cemiyet başkanımış pehhh..hayatında bi kitap okudunmu diye sorsalar .bi elin beş parmağını geçmez kalkmış rektörün kurduğu cümleyi eleştiriyor...kardeşim bildiğin yanıldığına yetmiyor..üniversitenin kurulması yöke bakanlığa ait..fakat üniversite içi fakültenin açılması myo nun açılması kapanması hepsi üniversite yönetimin elinde olan bişey...böyle başkanlarınız olursa böyle başlık lar daha çok atarsınız...

  Raporla

Yorum Ekle

Bu yazının tüm hakları adiyamanaktuel.com'a aittir. "www.adiyamanaktuel.com" biçiminde bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©