Sahra Hastanesi Hasta Kabulüne Başladı - AdiyamanAktuel.Com - Tarafsız Değiliz, Halkın Tarafıyız
Pazar, 30 Eylül 2012 12:50

Sahra Hastanesi Hasta Kabulüne Başladı

Beşar Esed zulmünden kaçan Suriyeli mülteciler, Türkiye’nin çeşitli illerinde kurulan çadır kentlere yerleşmeye devam ederken, bir kısmı da Adıyaman’da yeni kurulan çadır kente yerleştirildi.
Adıyaman’daki mültecilerin sağlık sorunu yaşamamaları için Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından bölgede sahra hastanesi kurularak, Suriyeli mültecilere hizmet vermeye başladı. Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhemşiresi Ayten Özharıkçı; “Suriyeli mültecilere hizmet verme amacıyla kurulan sahra hastanemizin günlük yetişkinler ve çocuklar olmak üzere toplam 150 hastaya bakıldığını ve bununla birlikte kurulan laboratuar, röntgen, kan alma ve poliklinik hizmetlerinin yanı sıra acil servisimiz de hizmete girmiştir. 24 saat çalışan acil servisimiz günlük 150 hastayı kabul ederken, durumları ciddiyetini koruyanları ise merkez hastanemize sevk ediyoruz. Durumu ciddiyetini koruyan hastalarımızı araçlarımız ile merkez hastanemize gözetim altında götürüyoruz. Burada yapılan tedavilerin ardından tekrardan kurulan çadır kente teslim ediyoruz.
Sahra hastanesinde tedavi gören hastalarımızın tedavi sonucunda ilaçları hastanemiz bünyesindeki eczacılarımız tarafından temin edilerek, hastalara teslim edilmektedir. Tüm bu çalışmalarımızın başta mimarı olan Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Hacı Mehmet İnan’ın talimatları doğrultusunda elimizden gelenin en iyisini yapmaya çaba gösteriyoruz.” dedi.
Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Hacı Mehmet İnan; “Sağlık Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda Adıyaman’da kurulan çadır kentteki sahra hastanemizin acil servisi 24 saat hizmet verirken, hastanemiz bünyesindeki görevli doktor, bilgi işlem personeli, temizlik personeli, güvenlik personeli, kan alma, röntgen ve bu branşlara bağlı olarak çalışan eleman sayımız 20 kişidir.
Şu an ilimizdeki Suriyeli mültecilerin sayısı 1500 civarındadır. Çadır kette bulunan çadırların doluluk oranı olarak belirlenen 12 bin 500 civarında mültecinin sağlık durumlarına cevap vermek için sahra hastanemizi donatmaktayız. Gerek personel sayısı, gerekse tıbbi anlamdaki eksiklerimizi tamamlayarak 12 bin 500 Suriyeli mültecinin sağlık alanındaki ihtiyacını karşılayacak potansiyeldeyiz. Sahra hastanemizin, normal bir hastane hizmetini aratmayan donanımda olduğunun da altını çizmek isterim” dedi.

Okunma 7527 defa

Yorum Ekle

Bu yazının tüm hakları adiyamanaktuel.com'a aittir. "www.adiyamanaktuel.com" biçiminde bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©