AK Parti Merkez İlçe Başkanı Dimez’den gündemle ilgili bomba açıklamalar - AdiyamanAktuel.Com - Tarafsız Değiliz, Halkın Tarafıyız
Pazartesi, 17 Eylül 2012 09:24

AK Parti Merkez İlçe Başkanı Dimez’den gündemle ilgili bomba açıklamalar Özel

Belediye Başkanlığına aday olacak isimler arasında ismi en çok geçen AK Parti Merkez İlçe Başkanı Abdurrahman Dimez, merak edilen bütün sorulara www.adiyamanaktuel.com aracılığıyla cevap verdi. 

* Belediye Başkanlığına aday mı?

* Yerel yönetimi hangi konuda eleştirdi?

* Adıyaman siyasetinin geleceğini nasıl görüyor?

*Adıyaman’ın daha da kalkınması için nasıl bir tüyo verdi?

Çok kısa bir süre önce yayın hayatına giren ve bu kısa süreye rağmen ‘halkın sesi’ olarak kabul edilen www.adiyamanaktuel.com internet sitesinin, takipçilerine en önemli hizmetlerinden bir tanesi olan röportaj dizimize AK Parti Merkez İlçe Başkanı Abdurrahman Dimez ile başlıyoruz…

Türkiye’nin en yoğun gündemine sahip illerinden bir tanesi olan ve Adıyaman’da sorunlara parmak basmak amacıyla kısa bir süre ünce kurulan www.adiyamanaktuel.com haber sitesi, okuyucularına merak ettikleri sorulara cevap bulacağı çok önemli bir hizmet sunuyor. Alışılmışın dışında bir haber sitesi örneği oluşturmak için özel ve çarpıcı haberlerinin yanı sıra, gündemde ismi sıkça geçen siyasi, bürokrat, STK temsilcisi yada ilin renkli simalarının konuk olacağı ve aynı zamanda Mercan TV’de de ‘AKTÜEL’ ismiyle yayınlanacak olan röportaj dizimizin ilk konuğu; ismi Belediye Başkanlığı aday adaylığı için sıkça geçen AK Parti Merkez İlçe Başkanı Abdurrahman Dimez oldu.

Genç yaşına rağmen uzun zamandır siyasetin içerisinde olan ve iki dönem önce Saadet Partisi’nden, geçen dönemde AK Parti’den Belediye Meclis üyeliğine seçilerek, belediyecilik anlamında büyük bir tecrübe kazanan İnşaat Mühendisi Abdurrahman Dimez, siyasetteki merdivenleri tek tek çıkmayı sürdürüyor. 2011 yılında tüzük gereği görevi bırakmak zorunda kalan AK Parti Adıyaman eski Merkez İlçe Başkanı Zeynal Özbilgin’den boşalan koltuğa talip olan birçok adaya rağmen, Genel Merkez tarafından ismi ön plana çıkarılan Dimez, parti içerisindeki kısa süreli karmaşaya rağmen, ilk seçimi iptal edilen Merkez İlçe Kongresi’nin ikinci seçiminde koltuğa oturdu. Aradan geçen süre zarfında sürekli sahada olan, halkla iyi diyaloglar kuran, ilin sorunlarının takipçisi olup, gerektiğinde ilin menfaatleri için kendi partisini ve kendi partisine mensup kişileri eleştirebilen Abdurrahman Dimez’in bu çıkışlarından hoşnut olan Adıyamanlılar, erkene alınan yerel seçimler için bu ismi Belediye Başkanlığına layık isimler arasına koydular.

2013’ün Ekim ayında yapılmasına karar verilen yerel seçimler için ilde ismi aday adaylığı için geçen birkaç kişiden birisi olan Abdurrahman Dimez’in gerek İnşaat Mühendisi oluşu, gerek iki dönem belediye meclis üyeliği yapmış olması ve gerekse genç yaşı, halkın bu isim üzerinde durmasının en büyük gerekçeleri arasında gösteriliyor.

İşte çok çarpıcı açıklamalarla dolu röportajımız:

adiyamanaktuel.com: Genç bir yaştasınız, genç yaşınıza rağmen siyasette iyi bir yerdesiniz. Özellikle son 6 aydır Adıyamanlıların ismini sıklıkla duyduğu Abdurrahman Dimez’i sizin ağzınızdan tanıyabilir miyiz?

Abdurrahman DİMEZ: 1976 yılında Adıyaman’da doğdu. Lise’ye kadar Adıyaman’da okudum. Daha sonra Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünü kazandım. 1997 yılında üniversiteyi bitirdikten sonra askerliğimi Yedek Subay olarak yaptım. Okul sonrası il dışında birkaç yıl şantiye tecrübem olduktan sonra 2000 yılında yeniden memleketime dönerek; ana-baba diyarında iş hayatına atıldım. O günden bu yana ticari hayatım devam ediyor. Adıyaman’a dönüp, ticarete atılma sebebim; doğup büyüdüğümüz topraklara bir vefa borcumuzun olduğunu bilememizden… Her ne kadar yaptığımız ticarette kendimize göre bir istihdam sağlasak da ilimize daha çok faydamızın olması için 2004 yılında Saadet Partisinden Belediye Meclis Üyesi seçildim. 2007 genel seçimleri öncesinde bir Cumhurbaşkanlığı krizi yaşandı. Bu konuda bütün AK Partililere, seçilmiş milletvekillerine ve Cumhurbaşkanımıza çok fazla haksızlık yapıldığını düşündüm. Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı seçilmemesi için çıkarılan 367 şartından dolayı çok üzüldüm. Bunun tepkisini göstermek amacıyla da o dönem AK Parti saflarına geçtim. 2009 seçimleri öncesinde de meclis çalışmalarımız beğenilmiş olacak ki tekrar ön sıralarda yer verildi ve seçildik. Elimden geldiği kadarıyla Belediye Meclis Üyeliğinde en iyisi için gayret göstererek, memleketimiz için bir şeyler yapmaya çalıştık. Tabi ki kısmetimizde varmış ki, 6-7 ay kadar öncede 3 dönem parti tüzüğünden dolayı görev yapan Merkez İlçe Teşkilatı’nın yerine biz göreve geldik.

adiyamanaktuel.com:Siyaset aileden mi geliyor?

Abdurrahman DİMEZ: Hayır aileden gelmiyor ama sadece babam eski Belediye Başkanlarımızdan olan Mehmet Erdem zamanında kişisel yakınlığından dolayı bazı gönüllü çalışmalar yapmıştı. Onun dışında hiçbir siyasi geçmişimiz bulunmuyor.

adiyamanaktuel.com:Spor ve sanatla aranız nasıl?

Abdurrahman DİMEZ: Futbol dışındaki diğer bütün spor branşlarına ilgim var. Şöyle ki; ortaokuldan itibaren iyi bir basketbol oyuncusuydum. Fırsat buldukça da bu sporla ilgileniyorum. Ayrıca, iyi bir de spor müsabakaları izleyicisiyim. Basketbolun dışında Atıcılık Federasyonunun da lisanslı bir sporcusuyum. Sanata gelince; özellikle Türk Sanat Müziği ile aram çok iyi. Türk Sanat Müziğini dinlemekten büyük zevk alıyorum. Bulunduğum her ortamda dinlerim ama enstrüman çalma gibi bir becerim yok maalesef. Özellikler sakin bir ortamda Türk Sanat Müziği dinleyip, kahve yudumlayarak kitap okumak çok hoşuma gider. Kitap okumaya da ayrıca önem gösteririm. Çünkü ülke olarak buna çok ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.

adiyamanaktuel.com:Peki Abdurrahman Dimez nasıl bir baba? Ailenize yeteri kadar zaman ayırabiliyor musunuz?

Abdurrahman DİMEZ: 3 tane çocuğum var. Öncelikle ben ailemden aldığım terbiyeye ve geleneklere bağlılığı biriyim. Çocuklarıma da bunu aktarmaya
çalışıyorum. Sadece aile terbiyesi de değil, milliyetçi muhafazakar bir yapıya sahip olduğum için çocuklarıma da bunu aşılamaya çalışıyorum. Öyle ki; çocuklarımın birinin adı Fatih, diğerinin ki ise Mehmet Akif. Çocuklarımı ne zaman isimleriyle çağırsam içim ürperiyor. Fatih dediğim zaman yada Mehmet Akif dediğim zaman çok heyecanlanıyorum. Hakikaten ecdadımız bize çok büyük bir miras bırakmış. Bu miras ise vatanına-milletine bağlı olmaktır. Bende evlatlarımı bu değerlerin önemiyle yetiştirmeye çalışıyorum. Tek dileğim, dinine bağlı evlatlar yetiştirmek. Bu da ancak vatan ve millet sevgisiyle olur. İstiyorum ki; çocuklarım geçmişini bilerek büyüsünler. İstiyorum ki; Mehmet Akif’leri, Necip Fazıl’ları ve Sezai Karakoç’ları bilsinler. Ben isimleriyle geçmişi yaşatmaya çalışıyorum onlarda. İnşallah onlarda isimlerinin hakkını vererek yetişirler ve millete hayırlı bir birey olurlar.

“Belediye Başkanlığı için konuşmak çok erken, ama…”

adiyamanaktuel.com:27 Ekim 2013’te yapılmasına karar verilen yerel seçimlerde isminiz aday olacağı belirtilen listenin başında geçiyor. Gerçekten Belediye Başkanlığı gibi bir düşünceniz var mı?

Abdurrahman DİMEZ: Bu soruya son aylarda çok muhatap oluyorum. Siyasette tabi ki herkesin bir hedefi vardır. Bu bende hizmet anlayışıdır, bir başkasında basamak olarak kullanma… Ama şunu samimiyetle söyleyebilirim ki; benim şu an ki tek derdim verilen Merkez İlçe Başkanlığı görevini layıkıyla yapmak, bundan başka kafamda şekillenmiş bir şey yok. AK Parti Merkez İlçe Başkanlığı çok zor bir görev. Adıyaman’da daha da zor bir görev. Tabi herkesin isteklerinin üst düzeyde olduğu bir görevdeyiz. Koltuğu boşu boşuna işgal etme gibi bir lüksümüz yok. Bizi buraya getiren insanların, özellikle de genel merkezin çok büyük desteği oldu. Bize güvenen insanları mahcup etmeme adına, sorumluluklarımız, omuzlarımızdaki yükü bir kat daha arttırıyor. Dediğim gibi; sadece iyi bir Merkez İlçe Başkanı konumunda verilen görevi yürütmeye çalışıyorum. Sadece siyasette değil, ticarette de böyleyim. Yani elimden geldiği kadarıyla bana verilen görevi, bir vazifeyi en iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyorum. Bu konu ile ilgili vatandaşlarımızın ve kamuoyunun bir beklenti içerisine girmesini de doğal karşılıyorum. Çünkü geçmişte milletvekili veya belediye başkanı olan kişilerin il yada ilçe yönetiminden gelen insanlardan olması, kamuoyunda da bu beklentilerin olmasına sebep oluyor. Bir de hem İnşaat Mühendisi olmam, hem iki dönem Belediye Meclis Üyeliği görevinde bulunmama, hem de İmar Komisyonunda yer almam bu beklentiyi arttırıyor. Hiçbir yerde böyle bir düşüncem olduğundan bahsetmedim. Şu an için böyle bir düşüncem yok. Neden yok? Çünkü ben sadece işimi yapmak istiyorum. Bu tür düşünceler beni işimi yapmaktan alıkoyar.

adiyamanaktuel.com:Yeni şimdi kesinlikle “aday değilim” mi diyorsunuz?

Abdurrahman DİMEZ: Hayır! Ben kesinlikle adayım veya kesinlikle aday değilim demiyorum. Çünkü siyasette neyin nasıl olacağını, nasıl gelişeceğini bilemiyorsunuz. İşte 7-8 ay önce gerçekleştirilen Merkez İlçe Başkanlığına birbirinden değerli 20’ye yakın arkadaşımız aday adayı olmuştu. Ben bunlardan biri bile değildim. Bu nasip meselesi, o gün nasıl şartlar bizi gerektirdiyse, biz bugün Merkez İlçe Başkanlığı koltuğunda oturuyorsak, Belediye Başkanlığı içinde aynı durum söz konusu olabilir. Bunun için genel merkezimizin tutumu ve tavrı çok belirleyici olacak. Ama yine söylüyorum, her ne kadar yerel seçim 6 ay öne alınmış olsa da henüz bununla ilgili bir açıklama yapmak erken. Bazı isimlerin şimdiden konuşulmasını da yanlış buluyorum. Biz halen işimizin başındayız ve AK Parti Adıyaman Merkez İlçe Başkanı olarak ilimize ne tür hizmetler verebiliriz gayreti içerisinde çalışıyoruz.

adiyamanaktuel.com: Siyasete başladığınız parti olan Saadet Partisi’ndeki yol arkadaşlarınızın büyük bir bölümü şu anda HAS Parti’de görev yapıyor. Eylül ayı sonunda AK Parti ile HAS Parti’nin birleşecek olmasının ve HAS Parti’nin de yerel seçimlerle ilgili tavrında size destek olacağı tahmin edildiğinde sizin yerel seçimler için düşüncenizde bir değişikliğe sebep olur mu?

Abdurrahman DİMEZ: Başbakanımızın, Sayın Numan beyi davetiyle gelişen süreç sonrasında inşallah ay sonunda böyle birliktelik yaşanacak. HAS Parti’nin oy oranı bakımından en yüksek oya sahip olduğu illerden birisi olan Adıyaman’daki bazı HAS Partili dostlarımızın da bizi destekleyen açıklamalarını bende duydum. Böyle bir algılama da var ama buna rağmen ben halen erken olduğu düşüncesindeyim. Çünkü halen bir yılı aşkın bir süre var. Bu uzun süreye rağmen bugün bu tür beyanlarla uğraşmamız, bu şekilde demeçler vermemiz ilimize zarar vermekten başka bir işe yaramaz. Adıyaman’da bizler çok öncesinden adayları konuşmaya başlamaya alışmışız. Önceki 1-1,5 yıl ile seçildikten sonraki 1-1,5 yılki alışma süreci göz önüne alındığında bir de bakıyoruz ki görevi başındaki yetkilinin görev süresi tamamlanmak üzere ve elde yapılan bir hizmet yok. Bu da ilimiz için gerçekten büyük bir kayıp. Bu anlamda ismi geçen birçok değerli arkadaşımız bulunuyor. Bunun yanında bir de mevcut belediye başkanımız var. Bunlar göz önünde bulundurulmalı.

adiyamanaktuel.com:Sizin için bir yıl uzun bir süre olarak kabul edilebilir ama halk için iki seçim arası hiçte o kadar uzun kabul edilmiyor. AK Parti Merkez İlçe Başkanlığı konumunuzdan dolayı sormak istiyorum; Halk içerisinde mevcut belediyenin çalışmalarından dolayı bazen şikayetler, bazen de serzenişler yükseliyor. Sizce mevcut Adıyaman Belediyesinin hizmetleri nasıl? Gerçekten yetersiz mi? Yoksa yapılan hizmetler yeteri kadar anlatılamıyor mu?

Abdurrahman DİMEZ: Belediyecilik farklı bir olay, bir defa çok zor bir olay. Hem kısıtlı bir bütçeyi idareli kullanacaksın, hem hızla gelişen, beklentileri artan, özellikle sosyalleşme noktasında büyük beklentiler içerisinde olan illerde bu beklentilere cevap vereceksiniz bu çok zor. Bir de bunlarında yanında hızlı gelişen, beklentileri artan, özellikle sosyalleşme anlamında ciddi bir potansiyele sahip olan bir üniversiteye sahipseniz işiniz daha da zor. Bu etkenler işin açığı belediyeden olan beklentileri arttırıyor. Bu beklentilere cevap vermek elbette kolay değil, bunlara nasıl cevap verebilirisiniz? Ancak yeterince maddi kaynaklara sahip olunduğunda bu hizmetler gerçekleşir. Bize de belediye hizmetleriyle ilgili olumlu yada olumsuz görüşler geliyor. Adıyaman hızla gelişen ve büyüyen bir il, bu tür aksaklıklar en aza indirilmeli. Çünkü Adıyaman için mevcutla yetinmek söz konusu olmamalı. Biz halk olarak daha üst düzey şartlarda yaşamayı hak eden bir toplumuz. Çünkü Adıyamanlılar hem çok kadirşinas, hem de çok vefalı. Vatanına, milletine çok bağlı olan bir toplumuz. Dolayısıyla en iyisini hak eden bir iliz. Buna sadece belediye hizmetleri olarak da bakmamak lazım, kamu hizmetleri bakımından da bakmak lazım. Bugün kamu yatırım oranlarına bakıyorsunuz Adıyaman 2002 yılında 68. sıralarda iken 2011 yılında 13. sıralara çıkmış. Sağlıkta çok ciddi yatırımlar yapılmış, inşallah kısa süre içerisinde ulaşımdaki sıkıntılar da çözülerek çok kaliteli yollarda yolculuk yapma güzelliğini yaşatırız hemşerilerimize. Yani sadece belediye hizmetleri olarak değil, AK Parti’nin genel hizmetleri ile ilimiz inşallah daha iyi noktalara gelecektir diye düşünüyorum.

adiyamanaktuel.com:Hükümetin, Adıyaman’a yaptığı yada yapacağı yatırımları birazdan değerlendireceğiz ama daha öncesinde parti içerisindeki diyalogları sormak istiyorum. Kamuoyu tarafından AK Parti il ve ilçe teşkilatlarının içinde bir çekişmeden, bir rekabetten söz ediliyor. Gerçekten öylemi? Mesela milletvekillerinin bir birleri arasındaki çekişmeler, bazı milletvekilleriyle belediye başkanı ve giden vali ile arasında problemler olduğu iddia ediliyor. Bu dedikodunun gerçeklik payı var mı?

Abdurrahman DİMEZ: Biz, mahalle temsilcimizden en üstteki milletvekilimize kadar Adıyaman’da büyük bir aileyiz. AK Parti ailesiyiz. Bu algı içerisinde; tıpkı sizin aile içerisindeki gibi, tıpkı benim çekirdek ailemde yaşadığım gibi iyi günlerimizde, kötü günlerimizde, barışıklığımızda, hoşnutsuz olduğumuz dönemlerde olur, olmuştur da, bundan sonra olacaktır da… Ben 6 aydır teşkilatın içerisindeyim, bu 6 aylık süreçte de olmuştur. Bu işin doğasında var bu… Eğer siyaset yapıyorsanız bunu kabul etmek zorundasınız. Ama önemli olan bu çekişmelerin, bu kırgınlıkların ve aile içinde yaşanan bu tatsızlıkların sebebinin kişisel değil, memleket meselelerinden kaynaklanmasıdır. Yani parti içerisinden birisinin, yarın bu koltuğa rakip olacağını düşündüğün kişilerle husumet içerisine girmesi doğru değil. Ama konu memleket meselesi olduğunda gerekirse biz aile içinde otururuz, konuşuruz, sorunları masaya yatırırız, belki bir birimize karşı kırgınlıklarımız bile olabilir ama bu kesinlikle memleket meselesi olduğunda olmalıdır. Bunun dışında olan her türlü kişisel husumetlere, kısır döngülere ve çekişmelere karşı olan birisiyim. Ama dediğim gibi bu siyasetin fıtratında var. Yoksa milletvekilinin belediye başkanıyla, belediye başkanının teşkilatla, teşkilatın muhtarlarla diyaloglarının çokta önemli olmadığını düşünüyorum.

adiyamanaktuel.com:AK Parti ülkenin yüzde 50’sine yakınını temsil eden bir parti. Bundan dolayı parti içerisinde yaşanan her şey halkı yakından ilgilendiriyor. Tıpkı ilde yaşandığı gibi Kahta ilçesinde de buna benzer karmaşık bir dönem yaşanıyor. Partinin kurucu üyesi Dengir Mir Mehmet Fırat ile milletvekili Mehmet Metiner arasında ciddi bir tartışma uzun uzadıya sürüyor. Halkta doğal olarak oy verdiği partide yaşananları merak ediyor. Siz bu tartışmayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Abdurrahman DİMEZ: Doğrusu bu konuyla ilgili çokta yorum yapmak istemiyorum. Dengir Bey partimizin bir dönem Genel Başkan Yardımcılığını yapmış, partimizin kurucularından olan bir büyüğümüz. Mehmet Bey de partimizin milletvekili ve partimize çok emeği geçen bir isim. Kim ne yaparsa yapsın önemli olan AK Parti’nin menfaatleridir. Çünkü AK Parti bu ülkenin menfaatleri için kurulan bir partidir. Başta Başbakanımız ve yakın çalışma arkadaşları olmak üzere herkes, gelecek nesillerimizin daha huzurlu bir ülkede yaşaması için gayret gösteriyor. Biz kısır çekişmelerden ziyade, önce Allah rızasını daha sonra da AK Parti’nin menfaatlerini düşünerek hareket etmek zorundayız.

“Genç isimler siyasetten çabuk soğumamalı”

adiyamanaktuel.com:Peki Adıyaman siyasetinin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Abdurrahman DİMEZ: Adıyaman siyasetinin geleceğini açıkçası çok umutlu görüyorum. Çünkü son birkaç yıldır AK Parti’nin geneldeki kadrosuyla gençleşmenin Adıyaman’a da yansıdığını düşünüyorum. Mesela önümüzdeki ilk seçim olacak olan yerel seçim için birbirinden değerli genç, dinamik isimlerin siyaset arenasında yer almaya başladığını görüyoruz. Öyle bir döneme geldik ki; artık siyaseti yaşı 50’nin üstüne çıkmış yada bir yerlere gelmek için siyaseti araç olarak görenler çok fazla bu arenada yok artık. Artık maddi açıdan sıkıntısı olmayan, iş-güç açısından sıkıntısı bulunmayan, memlekete katma değer sunmak isteyen insanların isminin bu arenada konuşulması beni bu konuda umutlu konuşur hale getirdi. Bundan dolayı işin açığı gelecekle ilgili daha da umutluyum. Umarım ki bu insanlar siyasetten vazgeçmezler. Bunu yalnızca; önümüzdeki yıl yapılacak olan yerel seçimler değil, 2014 yılında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 2015’deki genel seçimlerde de görmek istiyoruz. Bu uzun bir yarış. Bugün biz, yarın çocuklarımız ve torunlarımız bu işin içinde olabilirler. Ama şu an siyasete bir kalite geldiği konusunda inancım tamdır.

adiyamanaktuel.com:Birazda teşvikten bahsedecek olursak; daha önce mevcut OSB’nin genişletileceği söyleniyordu ancak şu an bununla ilgili herhangi bir çalışma gözlemleyemiyoruz. Organize Sanayi Bölgesi’nin son durumu ne aşamada?

Abdurrahman DİMEZ: Organize Sanayi Bölgesi konusunda çok fazla gayret gösterenlerden birisiyim. Bununla ilgili de zaman zaman basında demeçlerime yer verilmişti. Bu konunun sıcak tutulması için elimden geleni yapıyorum. Çünkü öneminin farkındayım. Mevcut Organize Sanayi Bölgesi şu anda yatırımcı için maalesef tam doluluk oranına ulaşmış durumda. 2012 yılının başından itibaren geçerli olan teşvik paketinde bilindiği gibi 5. bölgede yer aldık ama Organize Sanayi Bölgesi içinde yapılan yatırımlarda bir alt bölge olan 6. bölgenin nimetlerinden faydalana bilir durumdayız. Bu bizi çok heyecanlandırdı ama ivedi bir şekilde Organize Sanayi Bölgesi’nin genişletilmesi için elimizden geleni yapmamızı gerekiyor. Bunun için önce 2. Organize Sanayi Bölgesi için girişimler başlattık ama gerek ilçelerimizdeki Organize Sanayi Bölgelerinin doluluk oranının yüzde 50’nin altında olduğunu düşünürsek bunun kanunen mümkün olmadığını görürüz. Bizde yaptığımız girişimlerle genişletilmesi için karar alınmasını sağladık. Giden valimiz Sayın Ramazan Sodan ile milletvekillerimiz bu konuda çok ciddi gayret sarf ettiler. Ticaret ve Sanayi Odamız, Organize Sanayi Bölgesi yönetim kurulumuz birkaç defa bakanımız ve müsteşarlarla görüştüler. Şu an gelinen noktada mevcut Organize Sanayi Bölgesi’nin kuzeyinde ve doğusunda bulunan alanlar vardı. Buralarla ilgili planlar yapıldı. Bakanlık tarafından gerekli finansman sağlandı ve kamu yararı kararı alındı. Hızlı bir şekilde bununla ilgili çalışmalar devam ediyor. Amacımız çok kısa bir süre içerisinde genişletme işlemini tamamlamak, çünkü genişletme işleminin şöyle bir faydası var; mevcut Organize Sanayi Bölgesi’nin entegresinin altyapı hizmetleri çok kolay oluyor. 2013 yılının başında inşallah bunu yetiştirebilirsek, 2013 yılında biraz daha fazla teşvikten faydalanacağının da açıklanmasıyla, ilimize gelecek olan yatırımcılarımız teşvikten en iyi şekilde faydalanabilirler inşallah. Yeni valimizde bu konuda oldukça hassas, inşallah gelen yatırımcılara en kısa sürede istihdam sahası açarız. Ama yeri gelmişken bir şeye de değinmek istiyorum. Milletvekillerimizle Organize Sanayi Bölgesi’ne yaptığımız ziyaretlerde birçok işadamımızın işçi bulamama sıkıntısı yaşadığını gördük. Bu noktada bunun da altını çizmek istiyorum. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki şartlar, vatandaşlarımızın düşündüğü gibi değil. Eskiden yaşanan bazı aksaklıklar artık yaşanmıyor. Şu an Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışan işçilerin sigortaları yatırılıyor ve en az asgari ücretle çalıştırılıyorlar. Bu konuyla ilgili en çok muhatap olan insanlardan birisi de benim. Her gün yanıma iş için gelen onlarca vatandaşımıza Organize Sanayi Bölgesi’ni öneriyorum ama maalesef hiçbiri gitmek istenmiyor. Hepsi bir müteahhit işçisi olarak hastanede çalışmaya razı ama kendisini geliştirebileceği, ileride maaşını arttırabileceği, vazgeçilmez bir eleman olabileceği Organize Sanayi Bölgesi’ni istemiyor. Bu konuda halkımızı daha duyarlı olmaya davet ediyorum.

adiyamanaktuel.com:Bir sonraki sorumda aslında bu konu vardı ama kısmen sorumu çürüttünüz. “Mevcut OSB’nin genişletilmesiyle ve teşvikinde katkılarıyla ilimize gelecek olan yatırımlar, ilimizdeki işsizliği azaltacak mı?” diye soracaktım ama sizinde dediğiniz gibi ilimizde tezat bir durum olan bir de işçi bulma sıkıntısı yaşanıyor.

Abdurrahman DİMEZ: Evet böyle bir tezat var maalesef ama Adıyaman’daki işsizliği de göz ardı edemeyiz tabi ki. Ülkede işsizlik oranı son verilere göre tek hanelere düştü, ilimizde de bir düşüş yaşandı ama tabi ki bu oran o kadar ciddi olmamış olabilir. Bu konuda bazen eleştiriliyoruz; işte ırgat kent olduk gibisinden ama ortada birde işçi bulamayan fabrikalar gerçeği var. Sanırım bu konuda vatandaşlarımızı bilinçlendirmek gerekiyor. İnşallah zamanla bu sorun aşılır. Çünkü bu ülkede Organize Sanayi Bölgelerinde çalışan eleman da lazım.

“Bir bakanımız olmadığı için gelişemiyoruz!”

adiyamanaktuel.com:Adıyaman, kurulduğu tarihten bu yana AK Parti’ye hep büyük destekler veren bir il. Son seçimde de oy oranı bakımından AK Parti’nin şampiyonunu çıkardı. Anacak maalesef ilimiz özellikle komşu illerle kıyaslandığında pek de gelişmemiş bir görüntüde. Halkında gelişmişliği komşu illerle kıyaslamasından dolayı, Adıyaman’ın ne zaman komşu illerle aynı orantıda gelişeceğini sormak istiyorum.

Abdurrahman DİMEZ: Şanlıurfa’yla ve Gaziantep’le çok fazla mukayese ediliyoruz. Yani bugün 10 yıl öncesine döndüğümüzde; Şanlıurfa’nın gelişmişlik derecesiyle bizim gelişmişlik derecemiz, sosyo-kültürel yapımız eşit olmuş olsa bile, bugün Şanlıurfa’nın gelişmişlik derecesi tabir-i caizse almış başını gidiyor. Ben AK Parti’de teşkilat başkanı olarak söylemiyorum ama 10 yıllık bir AK Partili olarak söylüyorum ki, biz bugüne kadar genel siyasette maalesef bir bakan çıkaramadığımız için bu gelişmişlik derecesine ulaşamadık. Bunun çok büyük bir handikabını yaşadığımızı düşünüyorum. Bugün Şanlıurfa’da bakanımız var. Gaziantep’te de bakanımız var, evveliyatında da vardı. Bakın sadece Grup Başkanvekilimizin bu sıfatı almasından sonra ilimize ziyaret için gelen bakan sayısı 6 veya 7’nin üzerindedir. Cumhurbaşkanımız bu zaman zarfı içerisinde ilimizi ziyaret etti. Bu zaman zarfı içerisinde birçok şeyi kazanım olarak elde ettik. Demek ki bu iş buradan geçiyor kardeşim! Belki teşkilat başkanı olarak söylememem gereken bir şey değil bu ama Adıyamanlılar olarak bizim bir bakan çıkarmak gerekiyor Buna şiddetle ihtiyacımız var. Özellikle Adıyaman gibi geçmiş yıllardaki seçimlerde ve iki tane referandumda neredeyse oy patlaması yapan, her girdiği seçimde oyunu arttırarak devam eden ve ilk 5’lere giren bir ilin kamu yatırımları noktasında şu anda aldığından daha fazlasını hak ettiği büyük bir gerçek. Bakın aldıklarımız azımsanacak rakamlar değil. Sadece duble yollara 260 milyon TL’lik harcama yapılmış. Sadece 400 yataklı devlet hastanesine 70 milyon TL civarında bir harcama yapılmış. Gerger’de hastane yapılması şu ana kadar hayal bile edilemezken, şu an hastane yapılıyor bu ilçemize. Bu noktada iyi bir durumdayız ama kamuoyunun beklentisine katılarak, Adıyaman’ın daha fazlasını ve daha iyisini hak ettiğini bende düşünüyorum. Ancak bunu alabilmemizin en kolay yollarından bir tanesi de bu ilin bir bakan çıkarması. Bakın Sayın Faruk Çelik Bakanımız her hafta seçim bölgesi olan Şanlıurfa’da, bu çok farklı bir olay. Bir bakanın her hafta bir ilde olması gerçekten çok önemli bir durum. Bir bakanlık düzeyinde olacak çok değerli milletvekillerimiz var. Hepside hizmet noktasında birbirleriyle yarışıyorlar ve bir bakanlık görevini çok iyi şekilde yürütecek kapasitedeler. İnşallah yapılacak olan Genel Büyük Kongremizden sonra, olası bir kabine değişikliğinde bir bakanımız olursa bunun Adıyaman’daki yatırımların daha da hızlandıracağını düşünüyorum. Halkımızdan da bu noktada dua etmelerini istiyorum. Şimdiye kadar oylarıyla destek verdiler, inşallah bundan sonrada milletimizin ve memleketimizin menfaati için bu konuda da duaları ile destek verirler.

“Turizmden yeteri kadar pay elde edemiyorsak bunun en büyük sorumlusu yerel yönetimdir”

adiyamanaktuel.com:Birazda turizme değinmek istiyorum. Çünkü Adıyaman’da en az tarım ve sanayi kadar önemli olan bir turizm gerçeği var ancak ilimiz sınırları içerisinde bulunan bir Nemrut Dağı, bir Perre Antik Kenti veya Arsemia’ya rağmen ilimize gelen turist sayısında her geçen yıl ciddi bir düşüş yaşandığı gözlemleniyor. Bana göre bunun en büyük sebebi tanıtım yetersizliği, sizde bana katılıyor musunuz? İktidar partisinin merkez ilçe başkanı olarak bu konu ile ilgili herhangi bir çalışmanız yada projeniz var mı?

Abdurrahman DİMEZ: Bizim bu noktadaki çalışmamız ancak icra makamlarını harekete geçirmekle olur. Yani bizim kalkıp da bir tur operatörünü Adıyaman’a getirme gibi bir girişimimiz olamaz. Bu ilde bu işi yapacak kurumlar mevcut zaten. Bunun için sadece bu kurumlarda değil, ildeki herkes elini taşlın altına koymalı. Böyle bir durumda bizde her türlü desteği sağlamaya hazırız. Bu eksiklikle ilgili geçtiğimiz günlerde bir beyanatım oldu ve bu beyandan sonra birçok tebrik telefonu aldım. Bazı arkadaşlarımda bir iktidar partisi mensubunun böyle bir beyanda bulunmasını sıra dışı buldular. Ama gerçek olan bir şeyi söylemekten asla gocunmam. Turizmde geldiğimiz nokta maalesef içler acısı. Haziran ayının başında Kültür ve Turizm İl Müdürlüğümüzden bir veri almıştım. Beklediğimiz hedeflerin çok çok altında sayısal rakamlar vardı. Turizm Haftasından dolayı da üniversitemizde bir sempozyum gerçekleşmişti. Bu sempozyuma katılan büyük bir tur operatörünün sorumlusu yaptığı konuşmada Adıyaman’a neden turistin gelmediğini salona sormuştu. Salondan bir cevap gelmeyince de kendi sorusunun cevabını yine kendisi verdi ve gelmeyen turistlerinin sebebinin kendisi olduğunu söyledi. Hepimiz çok şaşırmıştık. Yetkili konuşmasının devamında, kendi turlarında Adıyaman’a tur yazmadığını bunun sebebinin de ilde 5 yıldızlı otellerin olmayışını dile getirmişti. Yani toparlayacak olursak, turist Adıyaman’a geldiğinde konaklayabileceği, güzel zaman geçirebileceği tesis yok bu ilde, olanlar da çok yetersiz. Maalesef bu noktada teknik altyapıya sahip değiliz. UNESCO tarafından dünya kültür mirası listesine giren bir Nemrut’umuz var. Bunun yanında Sofraz Tümlüsü ve Perre Antik Kenti gibi iki önemli değerimiz daha var ama onları da yeteri kadar tanıtamıyoruz. Bunlarla ilgili bir eksiklik varsa bu eksikliği en başta yerel yöneticilerimize bağlıyorum. Kimse üzerine alınmasın bu ilde yaşayan herkesin bunda sorumluluğu var. Benimde var, basınında… Eğer bu kadar önemli değerlere rağmen istenilen turisti çekemiyorsak, bir yerde yanlış yapıyoruz demektir. Bu eksiklik nedir? En başta yeterli alt yapımız yok. Birkaç tane tesisimiz var ama bunlar yeterli değil. Bu turizmcilerimizden daha çok yatırım yapmalarını istiyoruz. Muhakkak geri dönecektir kendilerine… Diğer noktada başta bakanlık ve Kültür ve Turizm İl Müdürlüğümüz olmak üzere, STK’larımızın da desteği ile tanıtımı en üst seviyeye çıkarmamız gerekiyor. Bir Nemrut Festivali ulusal bir seviyeye yükseltilebilir. Artık Nemrut yok şuranınmış, yok buranınmış gibi kısır çekişmeleri bir yansa bırakıp, bu büyük değerden nasıl daha fazla faydalanırız ona bakmamız gerekiyor. Eski Kahta Kalesi ve Nemrut Dağına yapılan yatırımları geçtiğimiz günlerde bakanımızla birlikte görme şansımız oldu. Gerçekten çok önemli yatırımlar yapılıyor oralara. Bizde bu yatırımların geri dönüşünün olması için artık elimizi taşın altına koymalıyız. Bunun içinde hepimizin bir olması gerekiyor. Ancak tek vücut olursak kalkınırız. Gaziantep bunu çok iyi başarıyor. Siyasetçisiyle, işadamıyla, STK’larıyla, basınıyla ve halkıyla her konuda tek yürek, tek vücut oluyorlar. Yaptıkları bir müzenin bile binlerce turist ağırladığını biliyorum. Adıyaman müzesinde daha çok tarihi eser olmasına rağmen maalesef onun yüzde biri kadar bile turist ağırlayamıyor. Bu konuda çok dertliyim. Sabaha kadar konuşabilirim. Turizm, ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlayabilecek bir sektör. Türkiye’nin 2012 yılında turizmden hedeflediği gelir 27 milyar dolar. Biz bu 27 milyar dolardan maalesef 2.7 milyon dolar bile alamıyoruz. Tamam, Organize Sanayi Bölgesi’ni genişletelim. Tamam, sulama sorununu da çözelim ama turizmdeki sorunları da ortadan kaldıralım. Bunun içinde biran önce gerekli çalışmaları başlatmamız gerekiyor.

adiyamanaktuel.com:Son sorumuzda sulu tarım ile ilgili olacak. Adıyaman’ın sulama sorunu ne zaman çözülecek? Sulamayla ilgili projeler ne aşamada?

Abdurrahman DİMEZ: Bizde çiftçilikle uğraşan bir aileyiz. Bu sorunları en fazla bilenlerden biriside benim. Yani kuru tarımla yol alınamayacağını çok iyi biliyorum. Tütüne getirilen kotadan sonra bir türlü sulu tarıma geçemememiz, bize çok şey kaybettirdi. Uzun yıllardır tarımdaki bu duraksamadan dolayı Adıyaman olarak milli ekonomiden aldığımız payda ciddi bir oynama yaşanmıyor. Gayri Safi Milli Hasıla’dan alınan payda halen 55 ila 60. sıralarda dolaşıyoruz. Bunun tek çözümü sulama projeleridir. Sulama projeleriyle ilgili olarak yanlış değilsem 1985 yılında Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Adıyaman’da 15+1 pompaj istasyonunun yapımı planlanmasına rağmen bunların yalnızca bir veya iki tanesi şu anda faaliyete sokulabildi. Ama iyi ki de yapılmamış! Belki de bu pompaj istasyonlarının tamamının yapılması, bugün ki projelerin hayata geçirilmemesine sebep olacaktı. Çünkü bu pompaj istasyonlarıyla arazi sulanması çiftçiye çok pahalıya mal oluyor. Geçmiş dönemlerde birçok çiftçinin bütün emeğinin karşılığı elektrik borçlarını bile kapatmaya yetmeye biliyoruz. AK Parti iktidarı döneminde özelliklede son bir-iki yılda milletvekillerimizin de büyük gayretleri ile tozlu raflardaki projeler açılmaya başlandı. Besni’de Çetintepe Barajı’nın çalışmaları devam ediyor. Gömükhan ve Koçali ile Kahta’daki birkaç küçük proje, Bebek-1 ve 2 pompaj istasyonlarıyla ilgili proje ihaleleri tamamlandı. İnşallah önümüzdeki aylarda yapım ihaleleri de tamamlanır ve Adıyaman toprakları da suya kavuşur. İnşallah birkaç yıl içerisinde Adıyaman’ın kuzeyinden başlayarak güneyine doğru bütün araziler sulanmaya başlayacaktır.

adiyamanaktuel.com:Çok güzel bir sohbet oldu teşekkür ederiz. Son olarak www.adiyamanaktuel.com’un takipçilerine söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Abdurrahman DİMEZ: Konuşmamızın genelinde bahsettiğim gibi; Adıyaman halkı her şeyin en iyisine layık. Bize verilen görevden dolayı üzerimizde çok büyük yükler var. Kim ne iş yaparsa yapsın ama önceliği bu ile hizmet olsun. Birlik ve beraberlik içerisinde hareket edersek, Allahın izniyle daha yaşanılır bir kent olur Adıyaman ve çocuklarımıza daha temiz bir gelecek bırakırız. Bununla ilgili umutlarım var.

Okunma 21850 defa

5 yorum

 • Yorum Linki Ali toprak Perşembe, 30 May 2013 00:48 yazan Ali toprak

  Arkadaşlara katılıyorum. Çok doğru şeyler söylüyorlar. Yok kırmızı, yok Necip, yok alkayış, Hüsrev , Şevket , şimdi de bu : dimez. Tayyip olmazsa hepinizi toplasak değil belediye başkanı Muhtar azası bile seçilemezsiniz. Yok halk teveccüh etmiş de yok çok başarılıymış da encümenmiş de bir de mühendismiş. Sen ne ayaksın kim biliyor.. Ha bir de emin taş varmış onu da konuşuyorlar. Sayın emin taş sen de her gün gazetelere çıkmaktan vaz geç bıktım her gün seni görmekten. İşin gücün yok mu senin ya nerdeyse hükümetin önüne heykelini dikeceksin. Çalışan iki kurum müdürü vardı onları da gönderdiler. Murat Demirkol'u Urfa'ya Gaffur beyi Nevşehir e . Yazıl bu memlekete. Gidin bu adamları getirin aday edin. .

  Raporla
 • Yorum Linki hakan inan Salı, 16 Ekim 2012 17:24 yazan hakan inan

  Yorumları okudum da bu gözle bakarsak siyasete atılmış olan genç insanlara onların haklarında hiç birşey bilmeden atıp tutrsak eğere kimseyi seçmememiz gerekir abdurrahman bey gerek kişiliği ile gerek siyaseti ile kendisini ispatlamış gelecek vaadeden bir kardeşimizdir. Encümenliği döneminde birçok karşı olduğu konularda olmuştur ve kendi doğrularını çekinmeden dile getirmitir. Aday olur yada olmaz ama siyasete gençlerin dahil olması adına desteklenmesi gereken dolu bir arkadaşımızdır

  Raporla
 • Yorum Linki mustafa Perşembe, 04 Ekim 2012 14:19 yazan mustafa

  bu adam belediyecilikten geliyorsa 3 dönemdir encümenlik yapıyorsa neden şimdiye kadar belediyede dönen dolaplara baş kaldırmadı bağrını yırtmadı.çünki oda nemalanıyordu.dün onu getirenlere nasıl ihanet etiyse bugünde buraya getirenlere ihanet eder.yarında halka.sayın dimezin şu anki izlediği siyaset son yılların moda olan ancak çok tehlikeli olan siyaseti dir.nedir bu siyaset basın önünde halk kapalı kapılar ardından kendi menffatları.adıyamanın en pislik mütahitleriyle arkadaşlık yapan bir zihniyetin yarın adıyamana ne vereceğini kamooyunun taktirine sunuyorum.bunlar sayın başbakanın fotoğrafının gölgesi olmassa değil belediye başkanı yemin ediyorum belediyenin çöp arabasının şöferi dahi olamazlar.bunların en samimi arkadaşları adıyamanın en acımasıs tefecileridir gidin araştırın hak vereceksiniz....allah yar ve yardımcısı olsun adıyaman halkının .mevcut başkan bunların yanında evliya sayılır.yinede karar milletin....

  Raporla
 • Yorum Linki metin Perşembe, 04 Ekim 2012 11:35 yazan metin

  yine birileri yağlandırıp balandırıyor.bu adam önce oturup kalkmasına bi baksın .adamın tek arkadaşları mütahit ler bu adamdan bi cacık olmaz akkıllı ol adıyaman.

  Raporla
 • Yorum Linki ronin öz.. Pazartesi, 17 Eylül 2012 15:21 yazan ronin öz..

  izmirin kavakları bırakın bu ayakları...memlekete hizmetmiş... kısayoldan kariyer,kısayoldan mülkiyet edinme yollarından biride siyasete girmektir..ya millet vekili olacan yada belediye başkanı..onların yolu gençlik kolları,merkez ilçe başkanı yada il başkanılığından geçer,,,amacınız memlekete hizmetse mühendisliğe devam ederekte hizmet edebilirdiniz,,oda başkanlığında hizmet edebilirdiniz,,,diyorki bu memleket çok kadiri şinas,,herşeyin en iyisine layık,,,,bu memleketin insanları yapı denetim şirketleri diye bir saçmalığa peşkeş çekiliyor neden itiraz etmiyorsunuz,,neden eleştirmiyorsunuz,,,bu insanların paralarına yazık değilmi,,,ne yin denetimi ni yapıyorlar yav bi açıklasınlar..al sana hizmet işte ,,bu na karşı gelerek hizmet edebilirdiniz...adıyaman merkezde peşkeş çekilmemiş yer kalmamış...demokrasi parkı,mimarsinan parkı,belediye işhanı,kasap pazarının yeri,,şimdide tuz hanını birileri yiyecek neden göz yumuyorsun memleket çocuğymuş,,mimarsinanın her tarafı büfe olmuş niye birgün itiraz etmedinin oranın gerçek sahipleri oraya büfe yapmayı bilmiyorlamıydı,,,çay ocağı yapmayı bilmiyorlarmıydı...kamulaştır ucuz paralara sonra birilerine 49 yıllığına kiraya ver yesinler yazık değilmi....bu memleket bunlaramı layık..ak partili olman bu yapılanlara gözyumman anlamına gelmemeliki hizmet etme isteğinizi samimi bulalım...adıyaman alt yapıda ,üst yapıda nerede,hangi seviyede,,,mühendis olarak neden eleştirmiyorsun,,,merkezdeki kaldırım taşlarına ne olmuştu birden değiştime gereği duyuldu,,,niye sorgulamıyorsunuz...memlekete sahip çıkmak hizmet etmek bunları görmekle olur,,eğri oturup doğru konuşacaksın ....bu at gözlüğünle belediye başkanı olsan ne olur; hısızlığa ya göz yumacaksın yada ortak olacaksın....

  Raporla

Yorum Ekle

Bu yazının tüm hakları adiyamanaktuel.com'a aittir. "www.adiyamanaktuel.com" biçiminde bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©