Kuaförlere Koronavirüs Testi Uygulaması - AdiyamanAktuel.Com - Tarafsız Değiliz, Halkın Tarafıyız
Cuma, 22 May 2020 13:37

Kuaförlere Koronavirüs Testi Uygulaması

Adıyaman'da faaliyet gösteren 628 berber, kuaför ve güzellik salonu çalışanının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) taraması gerçekleştirildi.

Adıyaman Sağlık Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'de normalleşme sürecinin ilk adımlarından birinin de salgın nedeniyle kapatılan berber, kuaför ve güzellik merkezlerinin olduğu 11 Mayıs Pazartesi günü ise yeniden açıldığı anımsatıldı.

Açıklamada, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'nın, koronavirüs ile mücadelede ilk dönemin geride kaldığını ve ikinci döneme "Kontrollü Sosyal Hayat" adının verildiğini, Koca'nın bu açıklamasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da Türkiye'nin aşamalı olarak normalleşme sürecine gireceğini bildirdiği kaydedildi.

Yeni koronavirüs (Kovid-19) hastalığının yayılmasının kontrolü için kent genelinde tedbirler alındığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi: "Hastalığın bulaşmasının engellenmesi için birçok alanda sayısız faaliyetler devam ettirilmektedir.Bu kapsamda hizmet verdikleri müşterileri ile yakın temas içerisinde olan berber, kuaför ve güzellik merkezleri çalışanlarının ve hizmet verdikleri kişilerin sağlığının korunması amaçlanarak 19 Mayıs tarihinden itibaren ilimiz genelinde faaliyet gösteren 628 berber, kuaför ve güzellik salonu çalışanının Kovid-19 yönünden taraması gerçekleştirilmiş olup, tüm çalışanların sağlık taraması, 22 Mayıs tarihinde mesai bitimine kadar tamamlanacaktır.

Ayrıca, çalışma kapsamında vatandaşlarımız ile yakın temas kurarak meslekleri icra eden berber, kuaför ve güzellik merkezi çalışanlarının eğitim, denetim ve periyodik muayeneleri bundan sonraki süreçte de ilgili kurum ve kuruluşlarla birlikte kesintisiz şekilde devam ettirilecektir."

Öte yandan, Toplum Sağlığı Merkezi ve İlçe Sağlık Müdürlükleri bünyesinde çalışan hekim ve diğer sağlık personellerinin katılımıyla oluşturulan Filyasyon ekiplerince aile hekimleri ve Aile Sağlığı Merkezi çalışanları tarafından hastalık sonrası taburcu olanlar, ayakta tedavi ve takip edilenler ile bunların temaslıları düzenli olarak ziyaret edildiği belirtilerek telefon ile gerekli bilgilendirmeler ve eğitim çalışmaları yapıldığı kaydedildi.

Okunma 139 defa

Yorum Ekle

Bu yazının tüm hakları adiyamanaktuel.com'a aittir. "www.adiyamanaktuel.com" biçiminde bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©