Rektör Turgut ADYÜ’ye Ait Tarım Alanlarında İncelemelerde Bulundu - AdiyamanAktuel.Com - Tarafsız Değiliz, Halkın Tarafıyız
Perşembe, 07 May 2020 13:03

Rektör Turgut ADYÜ’ye Ait Tarım Alanlarında İncelemelerde Bulundu

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut, Üniversitenin Kâhta Yerleşkesinde Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesine ait tarım alanları ve Merkez Hasancık Köyü mevkiinde bulunan Tarımsal Uygulama ve Arazi Yönetimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (ADYÜTAYAM) çeşitli incelemelerde bulundu.

Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeynal Tümsavaş ve Fakülte öğretim üyelerinin de hazır bulunduğu incelemelerde, eğitim ve üretim yapılması planlanan alanlar ile ilgili görüş alışverişlerinde bulunuldu.

Göreve geldiği günden bu yana tarım konusu üzerinde hassasiyetle duran ve Adıyaman’ın geleceğinde tarımın hayati önem taşıdığını vurgulayan Rektör Turgut, doğru tarım uygulamalarıyla birlikte önemli neticeler elde edilebileceğinin altını çizdi.

Üniversite bünyesindeki tarım alanlarında, Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesinde eğitim görecek öğrencilerin teorik ve pratik olarak yeterli donanıma sahip olmalarını sağlamak ve bu alanlardan ürün olarak en yüksek rekolteyi elde etmek istediklerini belirten Turgut, “Eğitim ile birlikte üretime de büyük önem veriyoruz.” dedi.

“ADYÜ, Tarım Alanında Önemli Hamleler Yapıyor”

Kâhta Yerleşkesindeki incelemelerin ardından ADYÜTAYAM’da yapılan çalışmaları yerinde görme fırsatı bulan Rektör Turgut, ADYÜTAYAM Müdürü Doç. Dr. Muzaffer Kırpık’tan bağ ve seracılık çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Damlama sulama ve özel yöntemlerle sürdürülen sera ile meyve bahçelerindeki tarımsal faaliyet ve ürünleri inceleyen Turgut, bağ ve seraları gezerek yapılan çalışmalar ile ilgili bilgi aldı.

Klasik bağcılık sisteminden modern bağcılık sistemine geçişin ilk örneği olan ve önemli tarımsal faaliyetlerin gerçekleştiği ADYÜTAYAM’da bağcılık alanında önemli bir verim beklediğini belirten Turgut, “Bu yıl bağlarımızdan 10 ton üzüm elde etmeyi hedefliyoruz. Bunun yanı sıra yeni kurmuş olduğumuz seralarımızdan da maksimum verim bekliyoruz. Tıbbi ve aromatik bitkilerimiz olan Stevia (Şeker Otu) ve Lavanta konusunda da çalışmalarımıza ara vermeden devam etmekteyiz. Bir tarım şehri olan Adıyaman’ımıza Üniversite olarak tarım alanında en yüksek katkıyı sunmayı düşünüyoruz. Bu konuda bölgemizde öncü olmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Okunma 1422 defa

Yorum Ekle

Bu yazının tüm hakları adiyamanaktuel.com'a aittir. "www.adiyamanaktuel.com" biçiminde bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©